Energia dla firm w przystępniejszej cenie – taryfy dwustrefowe

Jeśli przedsiębiorca korzysta z uniwersalnej taryfy energii i nie jest zadowolony z kwot widniejących na comiesięcznych fakturach za prąd, warto rozważyć zmiany w planie taryfowym, Może okazać się, że znacznie większe oszczędności przyniesie korzystanie z taryfy dwustrefowej. Wszystko zależy od tego, w jakach porach dnia przypada największe zużycie energii elektrycznej i czy można przenieść większą część energochłonnych czynności na godziny objęte tańszym prądem.

Energia dla firm w przystępniejszej cenie – taryfy dwustrefowe

energia dla firm

W przypadku małych firm zwykle najbardziej opłacalną taryfą jest taryfa jednostrefowa, a zmiana jej na dwustrefową nie przynosi wymiernych korzyści i może nawet przyczynić się do zwiększenia rachunków za prąd. Zmiana taryfy energii z jednostrefowej na dwustrefową musi być bardzo dobrze przemyślana, aby można było mówić o jakichkolwiek oszczędnościach. Taryfa dwustrefowa C12a jest taryfą skierowaną dla firm podłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej poniżej 40 kWh. W jej przypadku doba podzielona jest na dwie strefy – godziny pozaszczytowe i godziny szczytu. Tańszy prąd obowiązuje od 13.00 do 15.00 oraz w nocy, natomiast droższy od godz. 6.00 do 13.00 oraz od 15.00 do 22.00. Z kolei w taryfie dwustrefowej C12b godziny pozaszczytowe, czyli te objęte niższą stawką, obowiązują tylko w godzinach nocnych – od godziny 6.00 do 22.00. Wybór taniej oferty energii dla firm jest podstawą dobrej optymalizacji wydatków. Opcja ta jest często wybierana przez firmy działające głównie w nocy typu zakłady piekarnicze. Mogą z niej korzystać przedsiębiorstwa podłączone do sieci niskiego napięcia o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kWh.

Opłacalność taryf C12a i C12b

Bez dokładnej analizy dobowego zapotrzebowania energetycznego firmy trudno jest ustalić, która z taryf prądu będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które przyniesie największe oszczędności w skali roku. Taryfa dwustrefowa jest opłacalnym wariantem w przypadku firm, gdzie co najmniej 40% dobowego zużycia prądu przypada na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kilowatogodzinę. To samo dotyczy firm, w przypadku których możliwe jest zaplanowanie większości energochłonnych czynności na godziny poza szczytem. Jeśli jednak nie jest możliwe ustalenie maksymalnego poboru mocy na określone godziny z tańszym prądem, lepiej jest pozostać przy taryfie jednostrefowej.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.