Działania określające efektywność energetyczną

Na efektywność energetyczną budynku wpływają nie tylko elementy związane z budownictwem i zastosowanymi instalacjami przemysłowymi, ale także użytkowane urządzenia RTV/AGD i oświetlenie. Bardzo istotne jest określenie efektywności energetycznej obiektów budowlanych i urządzeń, dzięki czemu możliwe będzie znalezienie rozwiązań prowadzących do zmniejszenia zużycia energii i uzyskania mniejszych lub większych oszczędności. 

Etykietowanie w celu określenia zużycia energii 

Urządzenia zasilane prądem elektrycznym są etykietowane w celu określenia ich klasy energetycznej, zgodnie z dyrektywą w sprawie wskazywania zużycia energii. Na jej podstawie producenci zobligowani są do umieszczania tego typu informacji na swoich produktach. Takie etykiety wskazują na to, jak dużo energii jest zużywane przez dane urządzenie. Skala mieści się w przedziale od A do G. Najmniej energochłonnymi urządzeniami są te z etykietą świadczącą o klasie A, która oznaczana jest kolorem zielonym. Urządzenia klasy A cechują się najmniejszym zużyciem energii. Z kolei najbardziej energochłonnymi urządzeniami są te zaliczone dla klasy G. Jest ona oznaczona kolorem czerwonym. Obecnie wprowadzono modyfikację w skali A, dodając do niej plusy. Im więcej znajduje się przy literze A plusów, tym urządzenie jest wyższej klasy energetycznej. Warto od razu zaznaczyć, że taka klasyfikacja stała się problematyczna dla konsumentów i wprowadziła wiele niejasności, dlatego też zgodnie z rozporządzeniem Unii Europejskiej do roku 2020 ponownie mają zostać przywrócone etykiety energetyczne w skali od A do G, bez zwiększającej się liczby plusów. 

Korzyścią płynąca z oznaczenia efektywności energetycznej na urządzeniach jest dla konsumentów to, że wiedzą oni, ile powinny zużywać poszczególne sprzęty, a więc łatwiej jest oszacować oszczędności ekonomiczne i środowiskowe wynikające z użytkowania wybranych produktów energooszczędnych. 

Efektywność energetyczna a świadectwo charakterystyki energetycznej 

Na podstawie oceny energetycznej budynku sporządza się świadectwo jego charakterystyki energetycznej. Konieczne jest obliczenie zapotrzebowania obiektu na energię niezbędną do ogrzewania, oświetlenia pomieszczeń, wentylacji czy pozyskania ciepłej wody użytkowej, bazując na parametrach dotyczących energii pierwotnej i końcowej. Jeśli ktoś chce sprzedać nieruchomość czy też ją wynająć, obowiązkowe jest posiadanie takiego świadectwa. Wyjątkiem są obiekty budowlane na własny użytek.

Więcej odnoście efektywności energetycznej można znaleźć pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/audyt-efektywnosci-energetycznej

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.