Prąd dla firmy a wybór taryfy energii

Wybór dostawcy prądu to jedno, ale każdy przedsiębiorca staje również przed wyborem taryfy energii. Wbrew pozorom jest to nie zwykle ważne, gdyż dopasowanie taryfy do rzeczywistego zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd. Nie zawsze jednostrefowa taryfa jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. W przypadku niektórych firm znacznie bardziej opłacalna opcją będzie wybór taryfy dwustrefowej czy też nawet trójstrefowej. Pojawia się zatem pytanie, na którą taryfę się zdecydować, aby rzeczywiście płacić mniej?

Prąd dla firmy a wybór taryfy energii

Wielu przedsiębiorców nawet nie zastanawia się, czy dana taryfa energii jest rzeczywiście tą najoptymalniejszą ze wszystkich dostępnych opcji. Może się okazać, że do dyspozycji są znacznie bardziej opłacalne warianty. Nie zawsze bowiem uniwersalna taryfa jednostrefowa jest najlepszym rozwiązaniem w przypadku prądu dla danej firmy. Zmiana taryfy na tą odpowiednią może zagwarantować niemałe oszczędności w skali roku. Bardzo ważne jest zatem przeanalizowanie dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną i najlepiej też wykonanie audytu energetycznego. Jeśli w danej firmie możliwe jest przeniesienie większości czynności na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką cenową za kilowatogodzinę, to przejście na taryfę dwustrefową z całą pewnością będzie miało bardzo pozytywny wpływ na budżet.

Taryfa C11 czy też C12 dla firmy?

Taryfa jednostrefowa C11 charakteryzuje się stałą ceną prądu przez całą dobę. Nie trzeba zatem przejmować się tym, w jakich godzinach ma miejsce największe zużycie energii elektrycznej. Na taryfę tą decydują się przede wszystkim małe firmy i właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych. Jeśli jednak możliwe jest przeniesienie co najmniej 40% zużycia energii elektrycznej na godziny wieczorne i nocne, to wówczas warto skorzystać z taryfy dwustrefowej. Taryfa C12 dzieli dobę na dwie strefy – z niższą i wyższą stawką za kWh. NA tańszy prąd można wówczas liczyć zwykle od godziny 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Konkretne pory godzin pozaszczytowych i godzin szczytu ustalane są indywidualnie przez dostawców prądu.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.