Energia przyszłości

Jak wszyscy wiemy, zasoby paliw nieodnawialnych, jak węgiel, ropa naftowa oraz gaz ziemny są wykorzystywane. Choć zapasy gazu są jeszcze dosyć duże, to ropy i węgla ubywa w zastraszającym tempie. Dlatego też warto dowiedzieć się, jaka przyszłość nas czeka i jakie rodzaje energii w przyszłości zyskają na znaczeniu.

Energia pochodząca z biomasy

Jest to energia pochodząca ze spalania biomasy. Ostatnio słyszy się o niej niewiele w porównaniu do energii słonecznej czy wiatrowej. Pozyskuje się ją ze spalania odpadów biodegradowalnych. Może być ona wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Co ciekawe, może być ona wykorzystywana zarówno w prywatnych budynkach, jak i w elektrowniach.

Energia jądrowa

Dosyć kontrowersyjnym tematem jest energia jądrowa, która ma gwarantować prąd dla milionów obywateli. Ma ona stać się alternatywą dla szkodliwych, zanieczyszczających środowisko elektrowni węglowych. Obecnie w Polsce nie ma takiej elektrowni, choć mogłaby ona rozwiązać wiele problemów związanych z zapewnieniem energii. Może warto wziąć przykład z Francji, gdzie energia pochodząca z elektrowni jądrowych stanowi ponad 70% całej energii.

Energia słoneczna

Czerpanie energii ze słońca jest tematem ciekawym, a ostatnio nawet bardzo modnym i popularnym. Wynika to z faktu, że pozyskiwanie energii w ten sposób nie ma praktycznie żadnego negatywnego wpływu na środowisko. Co więcej, ludzie chętnie instalują panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne na dachach i w przydomowych ogródkach. To właśnie dlatego energia słoneczna jest tematem bliskim większości osób.

Energia wiatrowa

Pozyskiwanie energii z wiatru jest równie mało ingerujące w środowisko naturalne, co wykorzystywanie energii słonecznej. Jednak nie wszystkie miejsca są dogodne do jej pozyskiwania, a sąsiedzi mogą się skarżyć na uciążliwy hałas dochodzący z wiatraków. Mimo to w naszym kraju można spotkać wiele elektrowni wiatrowych, które działają równie skutecznie, co elektrownie słoneczne. Jest to rozwiązanie częściej stosowane na skalę przemysłową niż jako dodatkowe źródło zasilania gospodarstwa domowego.

Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.