Energia wodna – kiedy i jak można z niej korzystać?

Energia wodna to energia, która jest pozyskiwana z ruchu wody – płynących rzek lub rzadziej z falowania. Teoretycznie rzecz biorąc, jest to energia mechaniczna wody zamieniona w energię elektryczną. Uzyskuje się ją dzięki zaporom wodnym lub naturalnym spiętrzeniom. Kiedy można korzystać z tego rodzaju energii?

Nie do użytku domowego

Trudno jest wyobrazić sobie, że ktoś ma na swoim podwórku prawdziwą elektrownię wodną. Energia jest pozyskiwana przez profesjonalne elektrownie, które następnie sprzedają ją użytkownikom indywidualnym – również odbiorcom w gospodarstwach domowych. Zazwyczaj energia ta jest tańsza, niż ta pochodząca ze spalania paliw kopalnianych, więc bardzo często zachęca do osiedlania się w pobliżu elektrowni wodnych. Niskie ceny prądu zachęcają także przemysł do inwestowania w okolicy. Niższe ceny prądu to niższe koszty związane z produkcją i utrzymaniem budynków. Tym samym – to oszczędność

Wpływ na krajobraz

Żeby pozyskiwać energię z wody, ona koniecznie musi się poruszać. To bardzo ważne, bo właśnie energia mechaniczna wody jest w tym wypadku kluczowa i warto o tym pamiętać. W niektórych wypadkach energię tą pozyskuje się dzięki naturalnym spiętrzeniom. W innych – konieczne jest budowanie tam i stworzenie sztucznego spiętrzenia. Z całą pewnością tamy mają wpływ na krajobraz, choć jest on dość kontrowersyjny. Wynika to z faktu, że część osób uważa, że tamy go szpecą, a duża grupa uważa tamy za bardzo ciekawe budowle i patrzą na nie z podziwem. W tym wypadku trudno jest stwierdzić, które podejście jest lepsze dla środowiska.

Bez odpadów

Energia wodna (https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-dla-domu/2020/energia-wodna-jak-powstaje-jak-jest-wykorzystywana) jest pozyskiwana całkowicie bez odpadów.

Przepływająca woda wymusza ruch turbiny, która produkuje prąd. W tym procesie po prostu nie ma miejsca na powstanie odpadów. To ważne, bo dzięki temu ten rodzaj alternatywnej energii jest jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Energia wodna w Polsce stanowi niewielki odsetek całej produkowanej energii, ale w Norwegii, Brazylii, Kanadzie i Wenezueli stanowi jedno z najważniejszych źródeł.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.