Jak płacić mniej za prąd – taryfa g12w

Podpisując umowę z dostawcą energii, większość ludzi w ogóle się na tym nie zastanawia, co to jest taryfa. Bardziej liczy się to, żeby w domu był prąd, a ile będzie kosztował jest kwestią drugorzędną. Z czasem jednak okazuje się, że dobrze by było obniżyć rachunki. Jakie więc są możliwości? Najprościej jest zmienić taryfę. Taryfa to nic innego jak stawki, w oparciu o, które dystrybutor nalicza opłaty.

Czy prąd może być tańszy?

Odpowiednio dobrana taryfa pozwoli zaoszczędzić na rachunkach nawet 30%, co wymiernie wpłynie na domowy budżet. W gospodarstwach domowych najczęściej korzysta się taryf jednostrefowych, czyli g11 i dwustrefowych g12 i g12w. Pierwszy plan taryfowy charakteryzuje się taka samą stawką przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Drugi natomiast, w określonych godzinach, jest tańszy. To dość uproszczona definicja, ale ogólny sens jest taki, żeby tak zaplanować korzystanie ze sprzętu typu zmywarka czy pralka, żeby zmieścić się w tańszych godzinach. Dodatkowo, taryfa g12w przewiduje w swojej ofercie tanie weekendy i dni świąteczne.

Dla kogo plany taryfowe?

Zanim w ogóle weźmiemy pod uwagę zmianę taryfy, warto jest się przyjrzeć jak rozkłada się u nas korzystanie ze sprzętu. Jeśli np regularnie robimy pranie w późnych godzinach to, jak najbardziej można rozważyć wybór taryfy g12. Albo jeśli cały tydzień pracujemy poza domem, w którym przebywamy jedynie w weekendy, to idealną opcją będzie korzystna taryfa g12w. Z całą pewnością pochopne podejmowanie decyzji się nam nie przysłuży. To, że znajomi mają plan taryfowy g12w i płacą mniej, nie oznacza, że i my będziemy mieć niższe rachunki. Każde gospodarstwo domowe jest inne i ma inne zapotrzebowanie na prąd. Zmiana taryfy nic nie kosztuje i zanim na którąś się zdecydujemy, dobrze jest przez jakiś czas obserwować nasze przyzwyczajenia względem potrzeb. Dobrym sposobem są skrupulatne notatki stanu licznika przez cały tydzień w określonych godzinach. Zajęcie bardzo czasochłonne, ale zobrazuje jak kształtuje się zużycie prądu. Na podstawie takich obserwacji będzie można wyciągnąć wnioski i wybrać odpowiednią, dla nas, taryfę.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.