Umowa najmu? Nie zapomnij o przepisaniu licznika!

Każda nieruchomość, która podłączona jest do sieci energetycznej posiada indywidualny licznik, sprawdzający poziom użycia energii. Faktury wystawione na podstawie licznika kierowane są najczęściej do właściciela nieruchomości, ale sytuacja nie zawsze musi wyglądać w ten sposób! Istnieje możliwość przepisania licznika na inną osobę. Kiedy i w jakich okolicznościach?

Wynajem nieruchomości – co z licznikiem?

Najczęstszą przyczyną, która skłania do przepisania licznika prądu elektrycznego jest sprzedaż oraz wynajęcie nieruchomości. O ile w pierwszym przypadku przepisanie zawsze ma miejsce, to wielu właścicieli i najemców rezygnuję z tej możliwości, gdy podpisywana jest umowa wynajmu. Niesłusznie, ponieważ w przyszłości może to zrodzić dużą liczbę problemów. O jakich problemach mowa?

Przede wszystkim przepisanie licznika prądu elektrycznego chroni najemcę i wynajmującego przed obciążeniem ich niesłusznie naliczonymi rachunkami. Chociaż teoretycznie mogłoby się wydawać, że przepisanie licznika jest jedynie w interesie właściciela, to rzeczywistość jest całkiem inna. Przepisanie sprawi nie tylko, że przestaną przychodzić faktury za energię elektryczną na właściciela, ale również że w przypadku niezapłacenia przez właściciela nieruchomości jego zaległych rachunków prąd nie zostanie odcięty najemcy!

Gdyby doszło do odcięcia prądu w nieruchomości, ze względu na zaległości w płatnościach właściciela, najemca byłby zmuszony do zapłacenia za nie swoje rachunki tak, aby energia została ponownie podłączona. Dodatkowo najemca byłby zmuszony także do uiszczenia kosztów związanych z ponownym przyłączeniem prądu, czy też do zapłacenia różnego rodzaju odsetek związanych z zaległościami w płatnościach.

Przygotowanie do przepisania

Oczywiście, przepisanie licznika prądu elektrycznego wymaga podpisania umowy najmu. To właśnie umowa najmu wraz z protokołem zdawczo-odbiorczym musi być dostarczona do dostawcy energii elektrycznej. Samo wypełnienie protokołu zdawczo-odbiorczego nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Osoby, które mają z tym problem mogą skorzystać z wielu dostępnych w Internecie poradników wyjaśniających, w jaki sposób wypełnić protokół zdawczo-odbiorczy. Tutaj można dowiedzieć się jeszcze więcej na ten temat.

Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.