Rynek energii – ogrzewanie gazowe czy też elektryczne?

Zarówno rynek energii, jak i gazu ciągle się zmienia, co ma ogromny wpływ na koszty związane z ogrzewaniem domu. Ogrzewanie gazowe i elektryczne to dwie najpopularniejsze metody ogrzewania, które mają swoje plusy i minusy. W związku z tym wcale nie jest tak łatwo zdecydować się na konkretne rozwiązanie, które zapewni wygodę i pozwoli zaoszczędzić. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że koszty związane z ogrzewaniem budynku pochłaniają dużą część domowego budżetu. Warto zatem zastanowić się nad tym, który z tych systemów ogrzewania będzie bardziej opłacalny w danym przypadku.

Rynek energii – ogrzewanie gazowe czy też elektryczne?

Jedni stawiają na wygodę, drudzy na ekonomię, a jeszcze inni przede wszystkim na ekologię. Najlepiej byłoby, gdyby istniał system ogrzewania domu łączący w sobie wszystkie te elementy. Jeśli chodzi o komfort, to zarówno ogrzewanie gazowe, jak i elektryczne można uznać za komfortowe. Na rynku energii istnieje wiele rozwiązań, dlatego ważne jest, aby dobrze przyjrzeć się wszystkim opcjom. W przypadku ogrzewania gazowego konieczne jest sprawdzanie go każdego roku i pamiętanie o ustawieniu odpowiednich parametrów. Ogrzewanie elektryczne nie wymaga praktycznie żadnych kontroli, a każdy grzejnik działa samodzielnie, dzięki czemu w prosty, szybki i wygodny sposób można w dowolnym momencie zmienić temperaturę w danym pomieszczeniu na tą dla siebie najoptymalniejszą. Niestety w przypadku ogrzewania elektrycznego jest się uzależnionym od ciągłości dostaw prądu. Znacznie częściej zdarzają się przerwy w dostawie gazu ziemnego niż prądu. Trzeba liczyć się z tym, że brak prądu równa się z brakiem ciepła w domu, gdyż wiąże się to z automatycznym wyłączeniem się ogrzewania. Rozwiązaniem tego problemu jest zakup agregatu, co niestety wymaga dodatkowych i to niemałych kosztów. Dużym wydatkiem będzie też samo podłączenie gazu do domu w przypadku mocno oddalonej sieci gazowej.

A co z bezpieczeństwem, łatwością obsługi i z kosztami?

Jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa, to ogrzewanie elektryczne jest znacznie bezpieczniejszą opcją niż gazowe, w przypadku którego istnieje ryzyko utleniania się tlenku węgla. Może zatem dojść do zaczadzenia się. Ponadto ogrzewanie elektryczne jest znacznie prostsze w obsłudze. Temperaturę można regulować w domu bez potrzeby schodzenia do piwnicy czy kotłowni w celu zmienienia parametrów na piecu grzewczym, jak ma to miejsce w przypadku ogrzewania gazowego. Koszty ogrzewania elektrycznego są niestety znacznie wyższe niż gazowego, ale można je zmniejszyć, inwestując w piec akumulacyjny i decydując się na taryfę dwustrefową z tańszą stawką za kilowatogodzinę w nocy.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.