Czym charakteryzuje się taryfa C12a?

Każdy przedsiębiorca stara się znaleźć sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy, ale okazuje się, że wcale nie trzeba daleko szukać. Warto najpierw przyjrzeć się swoim fakturom za prąd. Zmiana dostawcy energii czy też taryfy prądu jest w stanie przyczynić się do mniejszych rachunków. Dobrze dobrana do sposobu funkcjonowania firmy taryfa pozwala na zaoszczędzenie kilku tysięcy złotych w skali roku. Z całą pewnością nie są to małe oszczędności. W przypadku małych i średnich firma świetnym wyborem okazuje się być taryfa dwustrefowa, a szczególnie taryfa C12a. Dlaczego?

Czym charakteryzuje się taryfa C12a?

Taryfa C12a jest taryfą dwustrefową, w przypadku której doba podzielona jest na dwie strefy. W godzinach pozaszczytowych obowiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę, a poza szczytem trzeba zapłacić za zużycie energii więcej. Taryfa C12a skierowana jest dla małych i średnich przedsiębiorstw o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW oraz przyłączonych do sieci niskiego napięcia. Taryfa ta dedykowana jest nie tylko firmom, ale także osobom budującym się, gdyż jest to jedna z taryf prądu budowlanego. Jeśli chodzi zaś o duże firmy korporacje, to odpowiednikiem dwustrefowej taryfy dzielącej dobę na godziny szczytowe i pozaszczytowe jest taryfa C22a. Dokładne godziny, w których to obowiązuje każda ze stref, mogą się różnić w zależności od danego dostawcy prądu odpowiedzialnego za dostarczanie energii w lokalizacji firmy.

Kiedy zdecydować się na taryfę C12a?

Taryfa C12a okazuje się być korzystna dla przedsiębiorstw, w przypadku których godziny największego poboru energii elektrycznej przypadają na godziny pozaszczytowe lub możliwe jest ustalenie pory działania urządzeń/maszyn na godziny znajdujące się w strefie z niższą stawką za kWh. Jest ona opłacalna w firmie zużywającej ponad 40% całkowitego zużycia energii elektrycznej w godzinach pozaszczytowych. Warto mieć na uwadze, że w zależności od danego dostawcy prądu poszczególne strefy mogą zmieniać się także wraz z porą roku czy miesiącem.
Przedsiębiorca ma także prawo do bezpłatnej zmiany dotychczasowego dostawcy prądu, dzięki czemu można znaleźć najniższą cenę taryfy C12a i płacić mniej za energię elektryczną.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.