Prąd dla domu z kolektorów słonecznych – czy to się opłaca?

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, wiatru czy wody to nie tylko moda, ale sposób na niemałe oszczędności i uniezależnienie się od zakładu energetycznego. Jako, że instalacja solarna wiąże się ze sporym wydatkiem, znacznie popularniejsze są kolektory słoneczne. Dzięki nim można cieszyć się darmową energią z promieniowania słonecznego, wytwarzanego w nieograniczonej ilości. Kiedy warto sięgnąć po to innowacyjne rozwiązanie? Czy to dobry pomysł na dostarczanie prądu dla domu?

Jakie są koszty?

Inwestycja w kolektory słoneczne wiąże się z możliwością zaoszczędzenia na zużyciu prądu i ogrzewania. Trzeba przy tym pamiętać, że tego typu instalacja nie gwarantuje każdego dnia takiej samej efektywności, gdyż w dużym stopniu wpływają na nią naturalne warunki atmosferyczne. Jako, że pogoda bywa w Polsce kapryśna, trudno jest przewidzieć, kiedy i na jak długo zawita zachmurzenie. Oczywiście niezwykle ważna jest także jakość zastosowanych urządzeń i montażu instalacji. Decydując się na tańsze rozwiązania, również należy liczyć się z mniejszą wydajnością instalacji. W przypadku pięcioosobowej rodziny wystarczy zestaw składający się z trzech kolektorów słonecznych, zasobnika ciepłej wody z dwiema wężownicami, pompy obiegowej, urządzeń zabezpieczających, konstrukcji mocującej i układu sterującego. Wszystko to kosztuje średnio od dziesięciu do dwunasty tysięcy złotych. W przypadku trzyosobowej rodziny zakup i instalacja kolektorów słonecznych jest tańsza i wynosi zwykle od siedmiu do dziesięciu tysięcy złotych.

Prąd dla domu z kolektorów słonecznych – czy to się opłaca?

Z całą pewnością inwestycja w odnawialne źródła energii jest opłacalna. Czas zwrotu kosztów związanych z zakupem i montażem kolektorów słonecznych wynosi około ośmiu lat, a trwałość takiej instalacji jest prawie trzykrotnie dłuższa. Dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi fotowoltaiki produkowane kolektory słoneczne są coraz doskonalsze, czyli wydajniejsze i trwalsze. Jako, że ceny energii cały czas idą w górę i nic nie zanosi się, aby miało to ulec korzystnej zmianie, pozyskiwanie energii elektrycznej z darmowego promieniowania słonecznego jest warte zachodu. Wraz z upływem czasu oszczędności jest coraz więcej. Ponadto dzięki kolektorom słonecznym można przyczynić się do ochrony środowiska, zmniejszając emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Co więcej, można liczyć na wsparcie finansowe.

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.