Taryfa C12 dla Twojej firmy – czy to się opłaca?

Taryfa C12 jest dwustrefową taryfą energii elektrycznej, z której korzysta coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw. Jest to odwrotność całodobowej taryfy C11. Obowiązują tutaj bowiem dwie różne stawki za prąd, które uzależnione są od pory dnia. Nie jest to jednak oferta skierowana do dużych firm, gdzie moc umowna przekracza 40 kilowatów. O co zatem chodzi w taryfie C12 i dla kogo jest ona opłacalna?

Czego można się spodziewać, wybierając taryfę C12?

Wybierając dwustrefowe rozliczenie w ramach taryfy C12, obowiązują nas dwie stawki za prąd. Inną cenę przyjdzie nam zapłacić za zużywanie energii elektrycznej w godzinach szczytu niż poza szczytem. Pamiętajmy jednak o tym, że godziny te mogą być różne, gdyż są określane indywidualnie przez dostawcę prądu. Przedsiębiorcami decydującymi się na taryfę C12 są przede wszystkim Ci, których działalność skoncentrowana jest w godzinach poza szczytowych, czyli najczęściej w godzinach od 13 do 15. Wówczas obowiązuje ich znacznie niższa opłata. W godzinach szczytu, czyli od 6 do 13 oraz od 15 do 22 opłata jest wyższa.

Taryfa C12b alternatywą dla C12a

Taryfa C12b również jest taryfą dwustrefową, ale wyższe opłaty w jej przypadku przypadają na godziny dzienne, czyli od 6 do 22. Na niższą stawkę pozaszczytową można liczyć w godzinach nocnych. Jest to więc korzystna alternatywa dla właścicieli zakładów pracujących na tak zwanych nocnych zmianach typu piekarnia. Taryfa C12b jest taryfą niskiego napięcia o mocy umownej do 40 KWh.

Jako, że na rynku jest coraz większa konkurencja, sprzedawcy prądu cały czas poszerzają swoje oferty. Dzięki temu właściciele firm i instytucji mogą skorzystać także z innych wariantów taryfy C12. Przykładem jest chociażby taryfa weekendowa, kiedy to obowiązują znacznie niższe stawki w soboty i niedziele. Ponadto często możliwe jest także wynegocjowanie ze swoim sprzedawcą prądu godzin szczytu i poza szczytem, z czego warto skorzystać.

 

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.