Baterie słoneczne, czyli prąd ze słońca

Okazuje się, że zaledwie w ciągu 8 minut Słońce dostarcza do Ziemi tyle energii, ile zużywa się na niej w ciągu całego roku. Co więcej, jest to energia zupełnie darmowa. Aby z niej skorzystać trzeba posiadać baterie słoneczne. Czym są baterie słoneczne i jak można uzyskać prąd ze słońca?

Czym są baterie słoneczne?

Baterie słoneczne to urządzenia służące do łapania i przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną. Elementy składowe takich baterii to fotoogniwa. Ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z dwóch krzemowych płytek, które do siebie ściśle przylegają. Na ich styku na skutek promieniowania słonecznego powstają ładunki elektryczne. Z dołu ogniwo pokryte jest przewodzącą metalową powłoką, a od góry metalową siatką. Ich zadaniem jest odprowadzenie prądu stałego, który powstaje w ogniwie. Ogniwa łączą się w większe zestawy. Zamykane są w szczelnych obudowach wykonanych z plexi lub szkła.

Same baterie to za mało

Wytworzony w ciągu dnia prąd należy jeszcze odpowiednio zmagazynować, aby móc z niego korzystać również po zapadnięciu zmroku. Wówczas potrzeby są najczęściej największe. Prąd ze słońca magazynuje się w akumulatorach. Urządzenia domowe są przystosowane do zasilania prądem zmiennym, a baterie słoneczne produkują prąd stały. Dlatego, aby z niego skorzystać trzeba posiadać falownik. To właśnie on przekształca prąd stały w prąd zmienny, o częstotliwości i napięciu, które odpowiadają wymogom domowej sieci elektrycznej.

Dobry projekt

Aby efektywnie wykorzystywać baterie słoneczne, ich montaż powinno się zaplanować jeszcze w czasie projektowania domu. Wówczas do wymogów instalacji można dopasować nachylenie dachu czy jego ustawienie w stosunku do stron świata. Baterie słoneczne montuje się bowiem zwykle na dachach – na stojakach lub bezpośrednio na pokryciu dachu. To jednak nie jedyna możliwość. Baterie można zamontować również na elewacji czy konstrukcjach wolnostojących. Niewielkie baterie słoneczne można spróbować zamontować także samodzielnie przy pomocy instrukcji.

 

Tagi .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.