Rola falowników w systemach fotowoltaicznych

Systemy przeznaczone do zasilania prądu zmiennego (AC), takie jak aplikacje podłączone do sieci, potrzebują falownika do przekształcania prądu stałego (DC) z modułów solarnych na AC. Sieciowe inwertery muszą być zasilane prądem zmiennym w formie sinusoidalnej, a także odpowiednio zsynchronizowane z częstotliwością sieci. Dzięki temu będą w stanie doprowadzić napięcie zasilania do wartości nie wyższej niż napięcie sieciowe i odłączyć je od sieci, jeśli napięcie sieciowe zostanie wyłączone. Niektóre falowniki potrzebują tylko regulacji napięcia i częstotliwości w kształcie fal sinusoidalnym, ponieważ nie ma potrzeby ynchronizacji lub koordynacji z dostawami siatki.

Zastosowanie falowników

Falownik solarny może łączyć się z ciągiem paneli słonecznych. W niektórych instalacjach na każdym panelu słonecznym podłączony jest mikroprzełącznik solarny. Ze względów bezpieczeństwa, wyłącznik jest dostarczony zarówno po stronie AC, jak i DC, aby umożliwić konserwację. Wyjście AC może być podłączone za pośrednictwem licznika energii elektrycznej do sieci publicznej. Liczba modułów w systemie determinuje całkowite natężenie prądu stałego, które mogą być generowane przez układ solarny; Jednakże falownik ostatecznie decyduje o ilości watów AC, które mogą być rozprowadzane do konsumpcji.

Zabezpieczenia falownika

Antywingowanie jest mechanizmem zabezpieczającym, który natychmiast wyłącza falownik, zapobiegając generowaniu prądu zmiennego, gdy połączenie z ładunkiem już nie istnieje. Dzieje się tak na przykład w przypadku zaniku zasilania. Bez tej ochrony przewód zasilający stałby się elementem bez linii zasilających, ponieważ układ solarny dostarcza prąd stały podczas awarii zasilania. Zjawisko to jest zagrożeniem dla pracowników użyteczności publicznej, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy, że obwód prądu zmiennego jest nadal zasilany i może uniemożliwić automatyczne ponowne podłączenie urządzeń. W efekcie prąd elektryczny czy gaz dla firm oraz innych obiektów użytkowych nie mógłby być dostarczany.

Tagi , .Dodaj do zakładek Link.

Komentarze są wyłączone.